Hastalar İçin

Kalça Egzersizleri

Kalça Egzersizi 1
Dizinizin altına havlu bir rulo koyun. Diz kapağı kemiğinizi yukarı doğru çekerek ve dizinizin alt kısmını havlu ruloya doğru bastırarak bacağınızın ön kısmındaki kasınızı (uyluk kasınızı) kasın. 5 saniye bu pozisyonda bekleyip gevşeyin.

Kalça Egzersizi 2
Bacağınızı (diziniz düz bir şekilde) dışa koltuğun kenarına ya da duvara doğru itin. 5 saniye bu pozisyonda bekleyip gevşeyin.

Kalça Egzersizi 3
Sırtüstü pozisyonda yatakta yatarken dizinizi düz tutarak bacağınızı yataktan 1 karış yukarı kaldırın. Bu pozisyonda 5 saniye bekleyip bacağınızı yavaşça indirin.

Kalça Egzersizi 4
Sırtüstü pozisyonda yatakta yatarken bacağınızı yataktan kaldırmadan ve dizinizi bükmeden yana doğru açın ve yavaşça orta pozisyona getirin.

Kalça Egzersizi 5
Karnınızın altına yastık koyarak yüzüstü pozisyonda yatarken dizinizi bükmeden bacağınızı yataktan 1 karış geriye kaldırın. Bu pozisyonda 5 saniye bekleyip bacağınızı yavaşça indirin.

Kalça Egzersizi 6
Karnınızın altına yastık koyarak yüzüstü pozisyonda yatarken kalçalarınızı sıkabildiğiniz kadar sıkın. 5 saniye bu pozisyonda bekleyip gevşeyin.

Kalça Egzersizi 7
Bacaklarınızın arasına yastık koyarak sağlam taraf bacağınız üzerine yan yatın. Hasta bacağınızı düz bir şekilde yukarı doğru kaldırarak yana açın. Bu pozisyonda 5 saniye bekleyip bacağınızı yavaşça indirin.

Kalça Egzersizi 8
Ayaktayken bir yerden tutunarak bacağınızı öne doğru kaldırıp indirin.

Kalça Egzersizi 9
Ayaktayken bir yerden tutunarak bacağınızı yana doğru açıp kapatın.

Kalça Egzersizi 10
Ayaktayken bir yerden tutunarak bacağınızı geriye doğru kaldırıp indirin.

Türkçe Main