Dr. N. Reha Tandoğan 1962 yılında Ankara’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini T.E.D. Ankara Kolej’inde tamamladı. 1985 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinden 4.derece ile mezun oldu. Uşak’ta bir yıllık zorunlu devlet hizmetinden sonra, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalında ihtisas yaptı. Bir yıl süreyle Institut Calot’da (Berck, Fransa) Artroskopi ve Spor Travmatolojisi Servisinde Dr. Gerard Bascoulergue ile çalıştı. 1991 yılında uzmanlık eğitimini tamamladı. 1992-1995 yılları arasında SSK Ankara Eğitim Hastanesinde ortopedi ve travmatoloji uzmanı olarak görev yaptı. 1993 yılında, Baylor University, Dallas, Texas’ta Prof. Dr. Robert W. Jackson ile birlikte artroskopi ve diz cerrahisi konularında çalıştı. 1995 yılında Başkent Üniversitesi’ne geçti ve aynı yıl doçent oldu. 1998 yılında Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Başkanı oldu. 2001 yılında profesör unvanı aldı ve Sağlık Bilimleri Fakültesi Spor Bilimleri Bölümü Başkanı oldu. Bölüm Başkanlığı sırasında Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı ISAKOS onaylı eğitim merkezi olmaya hak kazandı yurt dışından gelen hekimlere eğitim verildi. 2007 yılında Üniversitedeki görevinden ayrılarak Çankaya Ortopedi Grubunda serbest hekim olarak çalışmaya başladı. 

Dr. Tandoğan’ın özel ilgi alanları erişkin spor yaralanmaları ve artroskopik diz, omuz, kalça ve ayak bileği cerrahileri; eklem koruyucu cerrahiler; primer ve revizyon kalça ve diz protez cerrahisidir. Ayrıca çocuk ve ergenlerdeki diz yaralanmaları konusunda uzmanlaşmıştır.

Dr. Tandoğan, 2015 yılında European Society of Knee Surgery, Sports Traumatology & Arthroscopy’nin (Avrupa Diz Cerrahisi, Spor Travmatolojisi ve Artroskopi Derneği) diz artroplastisi ve eklem koruyucu cerrahi konusunda üst düzeyde uzmanlaşmış olan European Knee Associates bölümünde daha önce genel sekreterlik ve başkan yardımcılığı görevlerini yapmıştır, 2022 yılında başkanlık görevine seçilmiştir. European Knee Associates, diz cerrahisi konusunda Avrupa’nın önde gelen kuruluşlarından birisi olup her yıl değişik ülkelerinde kurslar, kongreler ve eğitim toplantıları düzenlemekte, kitaplar ve bilimsel yayınlar ve tedavi kılavuzları yayınlamaktadır. 

Dr. Tandoğan 1995 yılında International Arthroscopy Association Linvatec ödülünü aldı. Türk Spor Yaralanmaları Artroskopi Diz Cerrahisi Derneğinde 3 dönem yönetim kurulu üyeliği yaptı, halen aynı dernekte  Artroplasti Kurulu Başkanı ve eğitici olarak görev yapmaktadır. 2-6 Ekim 2012  tarihleri arasında düzenlenen Uluslararası XI. Türk Spor Yaralanmaları Artroskopi ve Diz Cerrahisi Kongresinin başkanlığını yaptı. İki dönem boyunca Türk Ortopedi ve Travmatoloji Birliği Derneği Spor Travmatolojisi Şubesi Başkanlığı görevini  sürdürdü. Bu süre içinde her yıl düzenli olarak yapılan Spor Travmatolojisinde İleri Cerrahi Teknikler Kadavra Kursu’nun öncülerinden oldu. Kurucu üyelerinden olduğu Kalça Eklemi Koruyucu Cerrahi Derneği'nin bir dönem başkanlığını yürüttü.

Dr. Tandoğan, halen ortobiyolojikler ve rejeneratif tedaviler ile ilgilenen uluslararası bir kuruluş olan Regenerative Medicine Orthopedic Society (RMOS) yönetim kurulu üyesidir.

Diz cerrahisi ve spor yaralanmaları konusunda 1 tanesi İngilizce, 11 kitabın yazarıdır. Ortopedi ve Travmatoloji alanında yayınlanmış uluslararası 87, ulusal 76 tane bilimsel makalesi vardır. Bu makalelere 3180’nin üzerinde uluslararası atıf yapılmıştır (h-indeksi 30).

Dr. Tandoğan, ulusal ve uluslararası kongre, sempozyum ve kurslarda yüzlerce konferans vermiş ve gerek ulusal, gerekse uluslararası birçok sempozyum, kurs ve kongrede düzenleyici ve başkan olarak görev yapmıştır. Halen ulusal ve uluslararası davetli konferanslar vermekte, sempozyumlar ve kadavra kursları düzenlemekte ve eğitim amaçlı canlı cerrahiler yapmaktadır. Güncel bilimsel aktivitelerine bu sitedeki bilimsel etkinlikler bölümünden ulaşılabilir.

Bir ulusal, 2 uluslararası bilimsel derginin yayın kurulunda görev yapmaktadır. Türk Ortopedi ve Travmatoloji Birliği Derneği Dergisinin kurucu editörü olarak 4 yıl görev yapmıştır. Avrupa Spor Yaralanmaları Artroskopi ve Diz Cerrahisi Derneği ESSKA’nın resmi   yayın organı olanı Knee Surgery, Sports Traumatology Arthroscopy Dergisinin Temmuz 2015 ve Ağustos 2016 sayılarını davetli editör olarak çıkarmıştır. 2016 yılında aynı derginin “Best Reviewer” ödülünü almıştır. Halen derginin yardımcı editörü olarak görev yapmaktadır. 

İleri düzeyde İngilizce ve akıcı Fransızca bilmektedir.


Bilimsel Dergilerde Görevler

 1. Knee Surgery, Sports Traumatology Arthroscopy Journal, yardımcı editörü.
 2. American Journal of Sports Medicine Dergisi Hakemliği
 3. Journal of Experimental and Clinical Orthopedics Dergisi Hakemliği
 4. Türk Ortopedi ve Travmatoloji Birliği Derneği Dergisi Kurucu Editörü

Bilimsel Dernek Üyelikleri

Ulusal Dernekler:
 • Türk Ortopedi ve Travmatoloji Birliği Derneği  (TOTBİD)
 • TOTBİD Spor Travmatolojisi Şubesi (Eski Başkan)
 • Kalça Eklemi Koruyucu Cerrahi Derneği (Eski Başkan, Kurucu Yönetim Kurulu Üyesi)
 • Türk Spor Yaralanmaları Artroskopi ve Diz Cerrahisi ve Derneği (Eğitici)
 • Kalça ve Diz Artroplastisi Derneği
 • Eklem Hastalıkları Derneği (Kurucu Yönetim Kurulu Üyesi)

Uluslararası Dernekler:
 • ESSKA (European Society for Sports Medicine, Knee Surgery and Arthroscopy) 
 • EKA (European Knee Associates) 2022-24 dönem başkanı
 • ISAKOS (International Society of Arthroscopy Knee Surgery and Orthopaedic Sports Medicine) 
 • EFORT (European Federation of National Associations of Orthopedics & Traumatology) Bilimsel Komite üyesi
 • International Cartilage Repair Society (ICRS)
 • Regenerative Medicine Orthopedic Society (RMOS) yönetim kurulu üyesi