Hastalar İçin

Bel Egzersizleri

Bel Egzersizi 1
Sırtüstü pozisyonda yatakta yatarken ellerinizi öne doğru uzatarak kürek kemiklerinizin altına kadar yataktan kalkın. Bu pozisyonda 5 saniye bekleyip yavaşça yatın.

Bel Egzersizi 2
Yüzüstü pozisyonda yatarken ellerinizi arkada birleştirin. Göğüsünüzün alt hizasına kadar geriye doğru yataktan kalkın. Bu pozisyonda 5 saniye bekleyip yavaşça yatın.

Bel Egzersizi 3
Karnınızın altına yastık koyarak yüzüstü pozisyonda yatarken dizinizi bükmeden bacağınızı yataktan 1 karış geriye kaldırın. Bu pozisyonda 5 saniye bekleyip bacağınızı yavaşça indirin.

Bel Egzersizi 4
Yan yatarken üstteki bacağınızı düz bir şekilde yukarı doğru kaldırarak yana açın. Bu pozisyonda 5 saniye bekleyip bacağınızı yavaşça indirin.

Bel Egzersizi 5
Yan yatarken üstteki bacağınızı öne doğru alın. Altta kalan bacağınızı yataktan yukarı doğru kaldırın. Bu pozisyonda 5 saniye bekleyip bacağınızı yavaşça indirin.

Bel Egzersizi 6
Sırtüstü pozisyonda yatın. Bir çarşafı katlayıp ip haline getirerek hasta taraf ayağınızın altından geçirin. Sağlam bacağınızı yataktan kaldırmadan ve dizlerinizi bükmeden çarşafı çekerek hasta bacağınızın arka kısmını gerdirin.

Bel Egzersizi 7
Dizleriniz bükülü yatakta sırtüstü yatarken elinizi bel çukurunuza koyun. Bel çukurunuzu elinize doğru bastırıp 5 saniye bu pozisyonda bekleyin ve gevşeyin.

Bel Egzersizi 8
Dizleriniz bükülü yatakta sırtüstü yatarken kalçanızı yataktan kaldırabildiğiniz kadar kaldırın. Bu pozisyonda 5 saniye bekleyip, gevşeyin.

Bel Egzersizi 9
Karnınızın altına yastık koyarak yüzüstü pozisyonda yatarken kalçalarınızı sıkabildiğiniz kadar sıkın. 5 saniye bu pozisyonda bekleyip gevşeyin.

Bel Egzersizi 10
Sırtüstü pozisyonda yatın. Ellerinizle dizlerinizin altından tutarak dizlerinizi karnınıza doğru çekin. Bel bölgenizi gerdirerek bu pozisyonda 30 saniye bekleyip gevşeyin.

Bel Egzersizi 11
Sırtüstü pozisyonda yatın. Bir bacağınızı yatakta düz bir şekilde uzatın. Diğer bacağınızı dizinizin altından tutarak kendinize doğru çekin. Yatakta düz kalan bacağınızın ön kısmını gerdirerek bu pozisyonda 30 saniye bekleyin.

Türkçe Main